موزه de Young، سانفرانسیسکــو- ایالات متحده هرزوگ و دومورن

Nov 08, 2012 13 دیدگاه

 

موزه de Young، سانفرانسیسکــو- ایالات متحده
هرزوگ و دومورن    

موزه de Young، با نمای مسی و نه طبقه پیچدار، دور نمایی فوق العاده در خط آسمان سانفرانسیسکو ایجاد می کند و بر پارکGolden Gate  ریاست می کند.  معماران اصلی Fong & Chan برای رسیدن به یک ساختمان ضد زلزله، شامل برجی با ارتفاع 44 متر و یک چشم انداز وسیع، از نظرات زیبایی شناسانه طراحان Herzog & demeuron بهره گرفتند. در مورد طراحی داخلی و خارجی موزه مطالب زیادی نوشته شده است، اما نه به اندازه  مهندسی و اجرای آن.نمای چشمگیر این ساختمان، پوسته ای است متشکل از حدود 7200 پانل که بسیار استادانه در کنار یکدیگر چیده شده اند و شکاف هایی به منظور عبور نور از میان درختان بومی، که به نوعی عملکردی همانند سایه بان دارند، در نظر گرفته شده است. اما کمترین توجه معطوف به ترکیب استثنایی معماری، مهندسی و لنداسکیپ می باشد.

زلزله سال 1989 در Lima Prieta ، یک مصیبت مضاعف برای موزه بود که نه تنها ساختمان قرن 19 نیاز به تعمیرات پیدا نمود، بلکه داشتن شرایط مساعد برای ویرانی های بیشتر توسط زمین لرزه های بعدی، سر انجام هزینه بیمه را برای آن در پی داشت و در نتیجه این منبع مالی ساختمان مذکور در حد نمایشگاه های بی نظیر ترقی کرده و شهرتی جها نی کسب نمود.

پیچش های طرح

ساختمان جدید با مساحتی معادل 27000 متر مربع در اکتبر سال 2005 باز گشایی شد. مسئول پروژه  Nuno Lopes، چنین توضیح می دهد که ساختمان به کمک سیستم بی نظیر لغزش سطوح و عایق سیال غلیظی که انرژی جنبشی را جذب کرده و آن را به گرما تبدیل می سازد، قادر است 91 سانتی متر به سمت بالا حرکت کند.  Lopesمی گوید: "هنگام وقوع زلزله، ساختمان ذاتا تمایل به تکان خوردن و جدا شدن از زمین دارد."

ساختمان در داخل خندقی پنهان تغییر مکان می دهد. خندق، طرحی است پوشیده اما به ظاهر ناسازگار با محیط پارک.Lopes گفت : " بدیهی است که برای ما خلق ساختمان به منظور قرار گیری در لند اسکیپ، با بر پا کردن آن روی این سکو خیلی مهیج نبود. بنابراین ما بزودی متوجه ضروری بودن حفر این سکو شدیم".همچنین برج و ساختمان اصلی سه طبقه، با مشکلات اجرایی مختلفی روبرو بودند. مادامی که برج از لحاظ زلزله ای ایمن نشده، نیاز به راه حلی بود تا فشار تقریبی 40 درجه ای وارد بر آن را خنثی کند.  

معماران  بر آن شدند تا  نو آوری جدیدی  در استفاده از کابلهای پس تنیده افقی در دیوارها  بکار برند. Lopes  توضیح می دهد : " دیوار طبقه نهم روی یک دیوار نا پایدار قرار گرفته، بنابر این به طور دقیق چیزی زیر آن وجود ندارد. در هنگام وقوع زمین لرزه، فشارهایی بر آن وجود دارد تا مانع چرخش شود و بنابراین شما نیازمند داشتن یک کابل پس تنیده هستید که پیوسته روی برج کشیده می شود و در نتیجه هرگز چرخش بیش از حدی وجود نخواهد داشت."

چشم انداز بلند

چشم انداز شاخص برج، پاداشی است برای مردم. بالا رفتن از برج آزاد است و بستگی به صدور اجازه از طرف موزه دارد. اما نقشه های اصلی، چشم اندازی کاملا متفاوت داشتند.طرح اولیه نیازمند پوشاندن ورودی برج با مس شکاف دار بود. به هر حال Lopes می گوید : "این بیشترین چیزی است که همه را به تفکر وا داشت . . . آنها به سرعت متوجه شدند احتمالا وجود مس در جلوی نما ، چشم اندازی زیبا  نخواهد داشت."

تنها زمانی تصمیم به انتقال فلز شکاف دار گرفته شد که برج در حال ساخته شدن بود و پانلها بالا می رفتند. علی رغم اینکه قسمت بالای برج بزرگ ترین شکاف ها را در نما داشت، Lopes می گوید : " با نگریستن از میان این شکاف های کوچک به این لنداسکیپ پهناور " این اثر خنثی می شود.اما به دلیل اینکه این تصمیم در طول اجرای ساختمان گرفته شد، معماران، نگران تغییرات بسیاری بودند که شیشه نمایان می توانست در سیستم های HVAC و تلفات انرژی ایجاد نماید. برج به منظور خنثی کردن گرمای حاصل از دمای هوای تابستان و اشعه عبوری از میان شیشه طراحی شده بود. Lopes چنین توضیح می دهد که: " بنابراین ما مجبور بودیم سطح شیشه نمایان بکار رفته را به حد اقل برسانیم."معمار David Fong می گوید: " به طور معمول در شرایط بلند مرتبه شما ملزم به استفاده از یک پلکان فرار می باشید. " اما نمای بی نظیر ساختمان اجازه عبور باد را می دهد. معماران توانستند رضایت رییس آتش نشانی را جلب کنند، " ما می توانیم دود سیگار را به راحتی و بی خطر تخلیه کنیم." در یک شهر با طبیعت زیبا نظیر سانفرانسیسکو، حذف آسانسور بسته یک ارزش محسوب می شود. Lopes  گفت : " همانطور که شما از برج پایین می آیید حس بودن در فضای بیرون را دارید ، برخورد نسیم با صورت شما هنگام پایین آمدن از برج تجربه ای است زیبا و بی نظیر که با بکار بردن شیشه نمی توان بدان دست یافت. "

ترکیب شدن با پارک

ترکیب داخل و خارج، ارتباط بین لند اسکیپ، نما و فضای داخلی چیزی است که Fong از آن به عنوان عاملی  بسیار با صفا و خوشایند در مورد ساختمان یاد می کند."اغلب مردم موقعیت موزه را تعیین کردند . . . مجبور نیستید از میان پلکان با شکوه به سمت داخل حرکت کنید. زمانی که شما در داخل هستید، ما لند اسکیپ و فضاهای داخلی را با این حیاط های گود که به قلب موزه نفوذ می کنند ترکیب می کنیم. " این حیاط ها به منظور دستیابی به دو هدف، بردن پارک داخل موزه و کمک به مسیر یابی، به کار می روند.در یک محیط شهری ، برخی اوقات این وسیله ای است برای قرارگیری تمام ضروریات غیر جذاب در روی سقف از جمله تجهیزات HVAC ، مخرج لوله ها و محل تخلیه بخار. اما این پروزه در قسمت بالا به همان اندازه صاف است که در قسمت پایین.

در یک ساختمان قرن 21 ، ارتباطات برقی مورد انتقادند. به هر حال نمای مسی به عنوان قالب بسیار موثری برای اغلب علایم بی سیم عمل می کند. این برای Shen Milsom & Wilke  ، طراح ارتباطات راه دور یک رقابت  بزرگ محسوب می شد. مطابق نتیجه آنالیز های آنها، موزه با دارا بودن حدود 50 درصد نقاط دسترسی بی سیم بیش از یک ساختمان مدرن معمولی بنا شده است.

در ابتدا طرح ساختمان دارای ایراداتی بود از جمله اینکه معماران نسبت به ارتفاع برج معترض بودند و در طرح اولیه،  قسمت بیرونی به صورت چوبی بود. سرانجام طراحان پروژه با کاهش یک طبقه از ارتفاع برج و پوشش فلزی آن موافقت کردند. با این وجود، پرسپکتیو شکاف و پیش آمدگی از همان ابتدا در طراحی لحاظ شده بود. Lopes می گوید : " در نظر گرفتن این طبقه به عنوان کانون چشم انداز، ایده Herzog بود."

مادامی که شیشه اجازه  دید عالی را می دهد، پیش آمدگی به عنوان قابی برای منظره و سایه بانی در مقابل گرمای مازاد خورشید عمل می کند.حتی شکاف ها از فاصله به برج ظاهری لطیف می دهند به طوری که پلکان ها قابل رویتند. معماران قادر بودند از طریق مذاکره با رییس آتش نشانی به این منظور دست یابند. به آنها اجازه داده شد تا چیزی متفاوت تر از آنچه معمولا قانون ایجاب می کند خلق کنند، یک راهروی کیپ و پوشیده. استفاده از دیوار برای راه پله، ظاهر بنا را تغییر می داد و به کار بردن شیشه نیز گران تمام می شد.

[nggallery id=75]

طراحی معماری

درباره نویسنده

مهندس وفا طاهری سوابق کاری : شهرک صنعتی جنوب تهران - شرکت ایران آروین : خط لوله 48 اینچ طالقان به کرج - پارس مانترا : کارخانه سیمان گلستان ، سبزوار - شرکت ایریتک - پامیکو : فولاد نیشابور ، فولاد اردکان ، فولاد هرمزگان ، NGL خارگ - کنسرسیوم صنایع بتن : ذوب مس خاتون آباد ، توسعه تغلیظ مس سرچشمه - صنایع فلزی : ارم مهستان - سیمان نائین آخرین سمت : مدیر قراردادها

13 دیدگاه برای “موزه de Young، سانفرانسیسکــو- ایالات متحده هرزوگ و دومورن”

 1. gamefly free trial گفت:

  I’m no longer sure where you are getting your information, however good topic.
  I needs to spend a while studying much more or understanding more.

  Thank you for wonderful information I was in search of this information for my
  mission.

 2. gamefly free trial گفت:

  Hello I am so thrilled I found your blog page,
  I really found you by accident, while I was browsing on Digg for something else, Nonetheless I am here now
  and would just like to say thanks a lot for a marvelous post and a
  all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to read it all at the moment but I have book-marked
  it and also added your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb job.

 3. gamefly free trial گفت:

  I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing issues
  with your blog. It looks like some of the written text on your
  content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?

  This may be a problem with my browser because I’ve had this
  happen before. Kudos

 4. quest bars cheap گفت:

  This article will assist the internet people for setting
  up new blog or even a blog from start to end.

 5. plenty of fish dating site گفت:

  Hey there would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m going to start my own blog soon but I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most
  blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S My apologies for being off-topic but I had to
  ask!

 6. quest bars cheap گفت:

  WOW just what I was looking for. Came here by
  searching for quest bars cheap

 7. quest bars cheap گفت:

  I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The issue is an issue that not enough people are speaking
  intelligently about. I am very happy I stumbled across this in my hunt for
  something regarding this.

 8. plenty of fish dating site گفت:

  Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 9. coconut oil that گفت:

  Hi there mates, fastidious piece of writing and pleasant urging commented here, I am really enjoying by these.

 10. plenty of fish dating site گفت:

  It’s awesome to go to see this website and reading the views of all friends concerning this paragraph,
  while I am also eager of getting knowledge.

 11. ps4 games گفت:

  you’re actually a just right webmaster. The web site
  loading speed is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick.
  Moreover, The contents are masterwork. you’ve done a fantastic process
  in this matter!

 12. quest bars cheap گفت:

  Hey there! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4!
  Just wanted to say I love reading through your blog
  and look forward to all your posts! Carry on the great work!

 13. quest bars cheap گفت:

  The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive
  a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has
  83 views. I know this is completely off topic but I had
  to share it with someone!

ارسال دیدگاه


9 + 4 =

Forum