بتن تزئيني Decorative concrete

Nov 21, 2012 13 دیدگاه

بتن تزئيني Decorative concrete

بتن تزئيني دارای ساختارهايي از بتن است که در که اکيداً به عناصر عملکرد بتن ها ارتباطی ندارد, به کار       می رود.بتن بخاطر استحکام زيادش به ويژه زمانی که با فولاد rebar ترکيب می شود با ارزش پنداشته می شود. بتن می تواند برای ديوارهای تزئيني, کف زمين و سردر باجه ها که از نظر ساختاری زيبا و معتبر هستند به کار می رود اما پرداخت رنگ و روغن تزئيني ايجاد می کند که سنگ جلاداده ای را نشان می دهد و موادش هزينه کمی را در بردارد.

اشکال بتن تزئيني

سردر بتونی باجه ها

تنوع بتن بطور مطلوب سردر بتونی باجه ها ی با شکوهی را می سازد. سردر باجه ها از بتنی ساخته شده که در مدلی ساخته می شود که با گرانيت و سنگ مرمر نمی توان در آن سايز و اندازه ساخت.

ارتفاع, رنگ و بافتها می توانند به آسانی تغيير داده شوند. اقلام عملی يا زيبايي شناختی می توانند در بتن هايي مانند نرده هاي برنجی يا اقلام شخصي يا ظروف مانند قفسه ها, سنگواره ها يا يادبودهايي که ارزش احساسی دارند تجسم شوند.

رنگ کننده های مکمل

مواد رنگی برای رنگ کردن سطحی به طور متراکم با ترکيب بتن مخلوط می شود. اکثر رنگ کننده ها اکسيدهای آهن هستند و می توانند رنگ های مشکی, زرد و قرمز توليد کنند. سبزها می توانند با استفاده از کروميوم ساخته شوند و رنگ آبی سير برای توليد انواع رنگ های آبی بکار می روند.

برخی از ترکيبات که برای ايجاد رنگ بکار می روند فلزات سنگين هستند  و می توانند در طول ساييدن و جلای بتن آزاد شوند . اين فلزات سنگين می توانند موجب مشکلات تنفسی سخت و صدمه به محيط شوند.

پيشرفت های جديدي در رنگ مکمل بتن انجام شده که اکسيد آهن معمولی که براساس رنگدانه هايي است که با استفاده از رنگدانه هاي نوع مصنوعی که رنگدانه های اوليه مصنوعي يا SYPP ناميده می شوند شوره زدگی و بی رنگی قليايي را از بين می روند استفاده نمی کنند. اين رنگدانه های اوليه مصنوعی در شکل امولوسيون مايع وجود دارند و برای سهولت استفاده و صرفه جويي در هزينه زياد برای کاربران به اندازه زيادی غليظ می شود. SYPP  در تمام رنگهای اوليه شامل زرد, آبی, مشکی, سبز, سفيد و قرمز موجود هستند. SYPP همچنين برای ايجاد  portion control colorant   در جهت افزايش ارايه رنگ به هر رنگ زميني که امروزه در پرداخت های رنگ و روغن بتن رايج هستند با رنگدانه ها و مواد جلوگيري ترکيب می شوند.

منقوش کردن

الگو ها برای ايجاد بافتها يا نمای آجر يا سنگ داخل ورقه هاي باريک و مرطوب بتن فشار داده می شوند .

-کاربردهای بتن تزئيني در بتن موجود

رنگ کردن اسيدي

رنگ کردن اسيدی , بيس رنگدانه يا رنگرزي نيست که سيستم ها رنگ می زند بلکه واکنشی شيميايي است. ترکيب آب, املاح و اسيد برای سطح بتن بکار می رود و سپس از طريق محلول قليايي آمونياک و آب خنثی می شود. اگرچه برخی از توليد کنندگان استفاده سودای پخت و آب را پيشنهاد دادند, اين مشکلات قليايي و که در سطح ايجاد می شود , افزايش می دهد.

اين واکنش شيميايي با مواد معدنی موجود در بتن رنگ های جديدي در سطح بتن ايجاد می کند. بخاطر تناقض در سطح بتن, زنگ زدن اسيدی نمی خال دار يا رنگارنگی ايجاد می کند که برای هر ورقه نازک غيرعادی است. ضخامت اين تغيير رنگ از 16/1 تا 32/1 يک اينچ مرتب می شود. ممکن است سطوح خارجی بتن به اندازه سطوح درونی رنگ نشوند چون محيط محتوی مواد معدنی را صاف کرده است.

مراحل واقعی برای رنگ کردن اسيدی

1- سطوح بايد بطور کامل با سفيدکنندگان ملايم تميز شوند.

2- محيط آزمايش در ابتدا استحکام رنگ اسيدي مورد نياز رنگ مطلوب را مشخص می کند.(در ابتدا محلول ضعيف تر تست می شود و تا زمانی که رنگ مورد نظر بدست آيد استحکامش زياد می شود)

3- محلول اسيدي به همراه قلموهای نقاشی که در مقابل اسيد مقاوم هستند, غلطک ها يا اسپري ها برای سطوح بکارمی روند.

4- بايد به محلول اجازه داده شود که در سطح واکنش پيدا کند.

5- واکنش با محلول قليايي متوقف شده و با آب شسته می شود.

6- سطح خشک شده و سپس با موم ,polyurethane يا بتونه اپاکسی آب بندی می شود.

مواد شيميايي بکار رفته

–       اسيدهيدروليک

–       کلريد آهن

–       بيکربنات سديم

رنگ های بتن: رنگ های بتن در بسياری از اشکال و ترکيبات متفاوت موجود هستند. رنگ های اوليه بتن متشکل از جوهر های کلی نقاشی هستند که در محلول های الکل به عنوان يک شکل يا يک حامل حل می شوندو برای سطوح بتن در جهت افزودن ارايه وسيعي از رنگ به بتن خاکستری رنگ بکار می روند.

در زمانی که رنگ های الکلی در معرض نور خورشيد قرار می گيرند مشکلاتی ايجاد می شود و موجب        می شودکه کاملاً رنگ روشن تر و يا اينکه محو شود . اين جريان محدود به رنگ هاي الکلی در کاربردهای درونی جايي که رنگ در معرض نورخورشيد يا ساير اشکال نور UV قرار نمی گيرد, می شود.

بعداً توليد کنندگان, حل جوهرهای نقاشی را در حاملان مختلف مانند استون, رقيق کننده لاک و سا ير حل کنندگان که اميد داشتند به سطح رخنه افزوده شده برسند شروع کردند. علاوه بر اين, عناصر ممانعت کننده UV برای کمک به مواد بی ثبات که با جوهرهای نقاشي و رنگ های بتن توليد شده از اين جوهرها همراه شده اضافه می شد. نتيجه آنچه که انتظار می رفت نبود.

اگرچه ثبات و استحکام UV اندکی افزايش می يابد, در زمانی که رنگ در معرض نور خورشيد قرار می گيرد, محو شدگی رخ می دهد.

اپاکسي

پوشش ها و رنگ های اسيدي زياد برای آب کاری و محافظت استفاده شده است. برخی از اپاکسی ها نيز رنگ شده اند.

پوشش کاری(اندود کاری)

تاريخچه پوشش های بتنی به سال 1960 بر می گردد, زمانی که مهندسان شيميايي برخی از شرکتهای شيميايي مشهور و بزرگتر شروع به آزمايش رزين های نقاشی آکريليک به عنوان تغيير دهنده سيمان و ترکيبات کردند.

نتيجه, مواد عالی سيمانی نازکی بود که بود که به سطوح سيمان می چسبيد و برای بازسازی سطح پوشيده, پوشش نوسازی شده ای فراهم می کرد.

اگرچه پوشش های اوليه بتن محلولی برای پوشاندن سطوح بتن فراهم می کردند, ثبات به خاطر فقدان ويژگي های اجرايي طولانی مدت رزين های آکريليک, موقتی بود. اگرچه رزين های آکريليک, مقاومت UV خوبی فراهم می کردند, آن فاقد مقاومت طولانی مدت در مقابل آب بود و برای ايجاد محلول مداوم و طولانی مدت خاصيت های چسبندگی نياز می شد.

پوشش های سيمان پليمر متشکل از ترکيب اختصاصی سيمان های پرتلند, مصالح دانه ای و رزين های پليمرهيبريد اختصاصي است. هدف افزودن رزين پليمر هيبريد به سيمان و مصالح دانه ای افزايش خاصيت های اجرايي و تنوع سيمان های رايج, ملات ها و مواد سيمانی است. برخلاف ترکيبات رايج بتن و سيمان, پوشش های سيمان پليمر می تواند به ريز دانه ماسه يا حداکثر به ضخامت چندين اينچ(بدون ترس از لايه لايه شدن يا نقص توليد) باشد. علاوه براين, پوشش های سيمان پليمر در مقابل صدمه املاح , پتروشيمي, UV, شرايط آب و هوايي بد و لايه لايه شدن, مقاومتر هستند.

پوشش های سيمان پليمر 20سال قبل معرفی شدند و به عنوان مواد بازسازی لايه نازک سطح برای لايه های بتنی استفاده می شدند. با سالها کاربرد دائمی و موفقيت آميز, پوشش های سيمان پليمر در صنعت بتون معماری و صنعت مصالح کف سازی اقتصادی در دهه 80زمانی که کاربردش نرمی اجتماعی شد به کار رفت. تا امروز, پوشش های سيمان پليمر برای کاربردهای  داخلی و خارجی استفاده می شوند که به شکل زير طبقه بندی        می شوند:

–  دسته بندی بتن – توانايي تعمير و دسته بندی مؤثر سطوح سيمان که نشست کرده اند و موجب اتفاقات خطرناکی می شوند . طبقه بندی ضخامت چند اينچ تا لبه پوشيده ممکن است.

–  پوشش های منقوش شده نازک – شبيه بتن منقوش شده رايج است  اما فقط در تا ضخامت بتن موجود يا لايه های چوبی هر موقعيت بکار می رود. شکل تمام شده اش کاشی, آجر, لوح سنگی, سنگ و قطعات چوب است.

–  پوشش های رنگ شده نازک – در صنايع کف سازی اقتصادی و پرداخت خاص رنگ روغن زياد به کار رفته است. لايه نازکی از سيمان پليمر در اشکال چوبی يا بتن موجود بکار می رود و به طور شيميايي با رنگ های مات رنگ شده و سيستم کف سازی پايدار, شيک و طبيعي را می سازد . مدل هاي مطلوب با نوارهای نوع گچبری, مشابه آنهايي که در کف سازی terrazzo استفاده شود نصب می شوند.

ناک دان ها و بافت های کف گير

استانداردی برای کف استخر مسکونی و اقتصادی است. سيمان پليمر برای لايه بتن موجود در ترکيب بافتی در مدل های مختلف به کار می رود. اغلب مواقع بافت برای تغيير اندک نما با بيلچر کمی پايين آورده می شود.

پوشش های سيمان پليمر به طور موفقيت آميز گسترش يافته اند, در طول زمان تست شده و توسط پيمانکاران , مهندسان, معماران ونمايندگان کارهای عمومی برای کاربردهای درونی وخارجی(بالا و پايين رتبه) بکاررفته اند.

پوشش های سيمان پليمر , مواد کاربردی دائمی هستند که عمر طولانی تر, پايداری, اعتبار, قابليت انعطاف, مقاومت در مقابل آب و مواد شيميايي را فراهم می کنند و بافت هاي مطلوب که صرفه جويي در هزينه و زمان هستند می توانند نيز از نظر زيبايي بکار روند.

پوشش های سيمان پليمر, اقتصادی هستند چون بدون نياز به تعميرات مداوم و پرهزينه که معمولاً همراه سطوح رو به زوال بتن است نوسازی مداوم و طولانی مدتی را فراهم می کند. در مقايسه با پروژه های نوسازی قديمي يکبار حداقل زمان بطور زيبا و دائمی تثبيت شده است.

جلادهی

بتن با grinder يا sanding pads شن در حال افزايش در چند مرحله جلا داده می شود تا به حالت شيشه ای سخت در بيايد. بتن جلا داده شده در سيستم کف سازی اقتصادی و تزئيني برای هر وسيله ای است.

از نمايشگاه کالا گرفته تا کارخانه های صنعتی , ساختمان های دولتی تا کارخانه های کوچک. بتن جلا يافته يکي از آثاری است که خيلي سريع تا حالا رشد کرده و به صنعت کف سازی صدمه رسانده است. برخلاف ساير جريانات شيميايي سطح موقت, بتن جلا يافته, جريان خرد کردن و جلا دهی مکانيکي است که الماس های صنعتی و سخت کنندگان بارور کننده و آب کاری کنندگان را برای دسته بندی, فشردگی, جلا و سرانجام آبکاری سطح زمين (در لايه درونی سطح) به کار می برد.

سازه های بتنی

درباره نویسنده

مهندس وفا طاهری سوابق کاری : شهرک صنعتی جنوب تهران - شرکت ایران آروین : خط لوله 48 اینچ طالقان به کرج - پارس مانترا : کارخانه سیمان گلستان ، سبزوار - شرکت ایریتک - پامیکو : فولاد نیشابور ، فولاد اردکان ، فولاد هرمزگان ، NGL خارگ - کنسرسیوم صنایع بتن : ذوب مس خاتون آباد ، توسعه تغلیظ مس سرچشمه - صنایع فلزی : ارم مهستان - سیمان نائین آخرین سمت : مدیر قراردادها

13 دیدگاه برای “بتن تزئيني Decorative concrete”

 1. تعمیر جاروبرقی بوش گفت:

  با سلام
  با اجازه مدیریت ، می خواستم یک سایت خدماتی بی نظیر رو به کاربران معرفی کنم. سایت تعمیرات لوازم خانگی ریکان با پوشش سراسری مناطق تهران فقط با یک تماس در خدمت بزرگواران عزیز می باشد.
  خدمات این شرکت شامل : تعمیر جاروبرقی ، تعمیر ماکروفر ، تعمیر لباسشویی ، تعمیر ماشین ظرفشویی ، تعمیر یخجال فریزر و کلیه لوازم منزل می باشد.

 2. g گفت:

  What’s up mates, how is everything, and what you want to say concerning this piece of
  writing, in my view its truly remarkable in favor of me.

 3. g گفت:

  I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your website to
  come back later. Many thanks

 4. minecraft download گفت:

  Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday.
  It will always be useful to read content from other writers and use a little
  something from other web sites.

 5. mojang minecraft download گفت:

  I needed to thank you for this good read!! I absolutely
  enjoyed every little bit of it. I have you book-marked to check out new stuff you post…

 6. gamefly free trial گفت:

  This site really has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 7. gamefly free trial گفت:

  It’s in fact very difficult in this busy life to listen news on Television, so I just use internet for that reason, and
  get the most recent information.

 8. gamefly free trial گفت:

  I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing issues with your site.
  It appears as though some of the written text within your content are running off the screen. Can somebody else
  please comment and let me know if this is happening to them as well?
  This could be a issue with my web browser because I’ve had this happen previously.
  Appreciate it

 9. gamefly free trial گفت:

  I believe what you said made a ton of sense. But,
  what about this? suppose you added a little information? I am not suggesting your information is not good., but suppose you added a headline that makes people want more?

  I mean بتن تزئيني Decorative concrete is a little vanilla.

  You could glance at Yahoo’s home page and watch how they create news titles to grab people interested.

  You might add a related video or a related pic or two to get readers interested about what
  you’ve got to say. In my opinion, it could bring your posts a little bit more interesting.

 10. plenty of fish گفت:

  This page definitely has all of the info I wanted
  about this subject and didn’t know who to ask.

 11. minecraft games گفت:

  Hello, I enjoy reading through your article post.
  I wanted to write a little comment to support you.

 12. quest bars cheap گفت:

  Hi there everyone, it’s my first go to see at this site,
  and article is in fact fruitful in favor of me, keep up posting these articles or reviews.

 13. the coconut oil گفت:

  I don’t know whether it’s just me or if perhaps
  everyone else encountering issues with your blog.

  It appears like some of the text within your posts are running off the screen. Can someone else please comment
  and let me know if this is happening to them too? This may
  be a problem with my internet browser because I’ve had this
  happen previously. Kudos

ارسال دیدگاه


+ 9 = 15

Forum