ثبت نام یا تحریم آزمون های پر از اشتباه نظام مهندسی

Sep 07, 2013 14 دیدگاه

درود

آزمون نظام مهندسی چرا

برگزاری چند سال اخیر آزمون های نظام مهندسی با انتقاد بسیار زیاد مهندسان همراه بوده در سالهای قبل تر بدلیل وسایل ارتباط جمعی اعتراض ها در حد نامه باقی می ماند اما از وقتی که مهندسان سوالات را در سایت های اینترنتی قرار میدهند مشکلات بیش از پیش خود را نشان داده است که چرا سوالات غلط هدف از طرح سوالات غلط و دو جوابی چیست ؟

چند مدتی است که در ذهن هر مهندس ایرانی جا افتاد که مهندسان با سابقه بالاتر و در راس هرم دوست ندارند مهندسان بیشتری در حیطه کاری آنها نفوذ کنند این از درصهای قبولی مهندسی در رشته ها نمایان است .

کل دانش یک مهندس در طی یک آزمون چند دقیقه ای بررسی میشود آیا به نظر شما صحیح است ؟ بطور یقین خیر مهندس یعنی محاسبه گر تخمین گر پس مهندسان هم با هم فرق دارند نحوه محاسبات و روشهای اجرا اما نتیجه باید یکی باشد طرح محاسبه و اجرای یک ساختمان مستحکم

پرسش بعدی آیا با این آزمون ها به اهداف مشخصی در ساخت و سازه رسیده ایم ؟ خیر در بررسی ها نشان داده شده که هنوز کارهای دلالی در بخش مهندسی بسیار زیاد است که برگه ها را می فروشند و . . .

پرسش بسیاری از مهندسین این است که چرا نظام پزشکی آزمون ندارد آنانکه با جان مردم سر و کار دارند درست است این موضوع هم جای بحث بسیاری دارد

متاسفانه در جامعه مهندسی اجماع خوبی صورت نمی پذیرد و این اشکال به خودمان بر میگردد که تاکنون نتوانستیم  از حق خودمان دفاع کنیم  در مطالب قبلی بحث های زیادی در مورد آزمون های پر ایراد چند سال گذشته اشاره نموده ایم آیا با چند درصد اضافی دادن به چند نفر مشکل حل میشود نه دوستان به این فکر نباشیم چون ما از پل رد شدیم به ما ربطی ندارد از همه مهندسین گرامی تقاضا دارم در این تاپیک نظر دهند و آزمون ها را تحریم کنید مادامی که اعتراضی به برگزاری صورت نپذیرد مطمئن باشید باید هر روز برای هر موضوعی آزمون بدهید

مانند مجری که امسال برای مجری شدن هم باید آزمون بدهید احتمالا فردا برای پول گرفتن برای مالیات دادن برای مهر روی نقشه تان نیز باید آزمون بدهید پس به فکر چاره باشیم

مطلب زیر از مازندنومه

توپ در زمین دیگران

سال گذشته مطلبی را در همین زمینه در مازندنومه نوشتم:”بگوييد پروانه نمي دهيم،چرا سر كار می گذارید؟! http://www.mazandnume.com/?PNID=V13235″ که بازتاب زیادی در بین مخاطبان مازندرانی و غیر مازندرانی داشت.

اخيرا هم سايت خبر آنلاين با توجه به حجم مطالبات خوانندگان و همچنين افزايش اعتراض ها به نحوه طرح سوالات اين آزمون،مصاحبه اي با مهندس سيد مهدي هاشمي -ريیس نظام مهندسي ساختمان كشور و نماينده مردم تهران،ري اسلامشهر و شميرانات در مجلس شوراي اسلامي-ترتيب داد كه او به وضوح در پاسخ به سوال خبرنگار توپ را در زمين سازمان های دیگر مي اندازد و مي گويد كه سازمان سنجش خودشان را موظف با پاسخگويي به ما نمي داند. “

هاشمی گفت:برگزاری آزمون موضوعی نیست که ما بتوانیم درآن مداخله ای داشته باشیم ، مسئولیت این موضوع با وزارت راه و شهرسازی است.

به وضوح مشخص است كه مسئولان در قبال اعتراض مهندسان پاسخگو نبوده و انواع و اقسام سوالات غير استاندارد و غير مرتبط با مباحث امتحان طرح كرده و هيچ توضيحي هم براي آن ارايه نمي دهند.

جالب است بدانيد تنها امتحاني كه سازمان سنجش اقدام به برگزاري آن مي كند، اما پس از امتحان نه جواب سوالات را ارائه مي دهد و نه مسئولیتي در قبال نشر پاسخ تشريحي آن دارد همين آزمون هاي نظام مهندسي است.

جالب تر اين است كه تنها در هنگام برگزاري دوره بعد آزمون نظام مهندسي تنها پاسخ سوالات آزمون قبل به صورت تستي بر روي خروجي سايت دفتر امور مقررات ملي ساختمان قرار مي گيرد كه آن هم با اشكالات و اشتباهات فاحش در پاسخگويي همراه است.

در واقع داوطلبان نه مي دانند چه سوالاتي را درست و نه مي دانند چه سوالاتي را اشتباه پاسخ داده اند!

حتي نمره منفي هم در اين آزمون لحاظ مي شود و اين درد داوطلبان را دو چندان مي كند،چرا كه در زمان اعلام نتايج فقط كارنامه اي مقابل ديد داوطلبان قرار مي گيرد كه تعداد سوالات درست و نادرست را در آن قيد كرده اند و نمره داوطلب به شكل گرد شده به بالا در كارنامه درج شده است.

*اشكالات فاحش آزمون

تعداد سوالات 60 سوال است كه در 150 دقيقه داوطلب بايد به آن پاسخ بدهد ، يعني براي هر سوال تقريبا 2.5 دقيقه بايد وقت گذاشت و اگر در انتها شما به 50 درصد سوالات پاسخ درست داده باشيد در امتحان قبول خواهيد شد.

اشكالات فاحشي به اين نوع برگزاري آزمون وارد است،مثلا اينكه همه مهندسان عمران،محاسب،مكانيك و….بايد در كارگاه نوت بوك و فايل هاي برنامه ريزي و مقرارات ملي ساختمان را داشته باشند تا در زمان انجام پروژه با استناد به آنها اقدام به محاسبه يا نظارت كنند، در حالي كه در اين آزمون به اين شكل نبوده و شما تنها زمان محدودي در اختيار داريد.

آنچه موجب تعجب است اين است كه با توجه به اينكه برخي مقررات و كتاب ها در طول سه سال بايد دستخوش تغيير و تحول شود، مجددا داوطلبان بايد آن كتب را با هزينه هاي زياد تهيه كنند،چرا كه آقايان طراح سوال اتفاقا اقدام به مچ گيري كرده و از همان قسمت هايي كه تازه در كتاب هاي چاپ جديد مورد ويرايش قرار گرفته است طرح سوال مي كنند.

در آزمون شهريور امسال هم چند سوال با اشتباه فاحش مطرح شده و به نظر اكثر استادان غير استاندارد بوده است كه مسئولان نظام مهندسي عنوان كرده اند، در تصحيح امتياز آن سئوال ها براي همه داوطلبان لحاظ شده است،اما عموما با توجه به اينكه مهندسان نه به سوالات دسترسي داشته و نه پاسخ منطقي و تشريحي آن را ارائه داده اند، از پاسخ سوالات و اعتراض مستند به نحوه بررسي آزمون ها محروم مي مانند.

براي مثال در كارنامه بنده 32 سوال درست و 8 سوال غلط درج شده است و نتيجه امتياز عدد 49 درج شده است كه با 50 امتياز تنها يك نمره فاصله دارد و اين به اين معناست كه اگر فقط يك سوال صحيح اضافه شود و يا يك پاسخ سفيد اضافه شود، امتياز استاندارد كسب مي شود.

در اين بين اصلا مشخص نيست كه كدام سئوالات درست و كدام سوالات به عنوان غلط لحاظ شده و امتياز كدام سئوال هم براي همه داوطلبان منظور شده است.

*لابي هاي ميلياردي آقايان

نويسنده بر اين گمان است كه مسئولان يا بايد تحولات اساسي در نحوه طرح و برگزاري آزمون و همچنين نحوه در اختيار گذاشتن پاسخ سوالات به داوطلبان انجام دهند و يا اصلا اعلام كنند سازمان نظام مهندسي ديگر پروانه اشتغال صادر نمي كند تا خيال همه از اين بابت راحت شود.

البته اين را به تعداد بيكاران رشته هاي مختلف مهندسي و لابي هاي ميلياردي آقايان در سازمان نظام مهندسي جهت نظارت و محاسبه پروژه ها اضافه كنيد و آنگاه به درستي خواهيد فهميد كه چرا آقايان اين قدر عرصه را بر مهندساني كه بعضا شاغل نبوده و تنها اميد به كسب در آمد از پروانه اشتغال دارند،تنگ كرده اند.

علي رغم گزارش قبلي نگارنده در همين موضوع، در امتحان اين دوره نيز تغييري ايجاد نشد و ظاهرا اصلا قرار نيست كه كسي پاسخگو باشد.

هر دوره به نسبت دوره قبل هم حق شركت در آزمون مبلغ بيشتري مي شود و هم اينكه اگر از زمان ويرايش كتاب ها گذشته باشد مهندسان مجبورند هزينه مجدد براي خريد كتاب ها بپردازند،چرا كه نيت آقايان رد حداكثري و قبولي حداقلي اي ست تا به منفعت عده اي به سبب افزايش مهندسان داراي پروانه اشتغال آسيبي وارد نشود.

*دیگر اعتباری نداریم!

يكي از دوستان مي گفت:ديگر پيش هيچ كدام از بستگان،اعتباري براي مان نمانده است كه چندين سال از تاريخ فارغ التحصيلي مي گذرد اما هنوز حق امضا و پروانه اشتغال نداريم و اين موضوع نه به سبب عدم اشراف بر مسايل علمي است ، بلكه طرح سئوالات مچ گيرانه طراحان ، نيازمند حفظ بندبند آيين نامه هاي مختلف است.

لازم به ذكر است در سال هاي ماقبل سال 88 با آن كه آزمون ها آسان تر از وضع كنوني بود، كساني كه نمره 47 را نيز كسب مي كردند،مي توانستند با طي يك دوره كلاس هاي ارتقا پايه پروانه اشتغال كسب كنند، اما اكنون همين اندازه ارفاق را هم حذف كرده اند و ملاك آقايان همان نمره 50 است.

پيشنهاد مي شود اگر قرار است به همين منوال داستان برقرار شود در آزمون بعدي نظام مهندسي خود آقاي هاشمي يا حتي خود جناب وزير راه و شهرسازي با مطالعه قبلي سر جلسه آزمون حاضر شوند و نتيجه منعكس شود و دوستان مهندس ببيند نتيجه آزمون اين آقايان در اين امتحان چگونه است!”

لینک مطلب 

جدیدا برای ما مهندسین سهمیه هم در نظر میگیرن

فکر کن نظام پزشکی هم همینطور بشه  در صف قرار میگیرد تا یک مریض به شما برسد کجای این موضوع قانونی است من یک شهروند حق دارم دکتر خودم را پیمانکار خودم را سازنده خودم را ماشین خودم و . . . . انتخاب کنم

 

نظام مهندسی | کارشناس دادگستری

درباره نویسنده

مهندس وفا طاهری سوابق کاری : شهرک صنعتی جنوب تهران - شرکت ایران آروین : خط لوله 48 اینچ طالقان به کرج - پارس مانترا : کارخانه سیمان گلستان ، سبزوار - شرکت ایریتک - پامیکو : فولاد نیشابور ، فولاد اردکان ، فولاد هرمزگان ، NGL خارگ - کنسرسیوم صنایع بتن : ذوب مس خاتون آباد ، توسعه تغلیظ مس سرچشمه - صنایع فلزی : ارم مهستان - سیمان نائین آخرین سمت : مدیر قراردادها

14 دیدگاه برای “ثبت نام یا تحریم آزمون های پر از اشتباه نظام مهندسی”

 1. بابک فرقانی گفت:

  سلام
  بی شک این مساله مشکل بسیاری از مهندسان است که سالهای متوالی با هزارامید و آرزو و با وجود تلاشهای بسیار هیچ نتیجه ای عایدشان نشده است.
  در این راه تنها نیستید و مطمنا مهندسان بسیاری به شرط حضور رهبر و راهنمایی دلسوز به این جمع خواهند پیوست.
  با تشکر
  فرقانی

  • وفا طاهری گفت:

   متاسفانه بسیاری از دوستان پس از اخذ پروانه کل مشکلات را فراموش میکنند ولی نمیدانند که هر روز با مسایل صنفی درگیرند و در بسیاری از موارد به ضرر مهندسین کارهایی صورت میگیرد

 2. ebrahimkazemi گفت:

  بعد از 6ماه که به کتاب مبحث دهم وسایر کتاب ها مراجعه کردم چیزی که دیدم بسیار شگفت زده شدم وآن هم این بود که محاسبات مربوط بهبعضی از سوالات را انجام دادم وجواب ها را بدست آوردم اما نمی دانم در هنگام انتقال جواب سوالات در برگه مخصوص انتخاب گزینه هیچ گزینه ای انتخاب نشده است به همین خاطر تا همین جا شک من کامل شده است که با توجه به تعداد زیاد سوالات که به همین نحو دستنخورده باقی مانده است بنابراین این سوالات برایم
  پیش می آید که:
  1-مسولین مر بوطه در پاسخ سوالات دستکاری کرده اند
  2-دستگاه های علامت خوان دچار نقص خاصی در عملکرد خود شده اند
  3-به علت کمبود وقت برای شرکتکنندگان بسیاری نتوانستند همانند من گزینه های صحیح را علامت بزنند .اما سوال این است که این گزینه ها از سوالات ابتدایی شروع وبه سوالات انتهایی ختم می شود.
  بنده به روند سوالات و طراحی آن وبه طور کلی به دستندرکاران ان مشکوک واز همینجا اعتراض وشکایت خود را نسبت به این سیستم اعلام می دارم.
  همچنانکه انها هنوز پاسخی به اعتراض گسترده داوطلبان ازمون نداده اند خود دلیل بر بی توجهی وسهل انگاری نسبت به مسولیت خاصی که بر عهده آنها می باشد است.الان غریب به 4ماه از اعتراض بنده نسبت به آزمون اسفند 1391 می گذرد ولی هنوز پاسخی دریافت نکرده ام.
  از همین جا از وزیر مربوطه و رئیس قوه قضاییه عزیز خواهش می کنیم که پیگیر مشکلات مهندسین عمران باشند.
  با تشکر

 3. وفا طاهری گفت:

  باید با هم متحد شویم
  متاسفانه در رشته های مهندسی این اتحاد دیده نمیشود

 4. محمود گفت:

  سلام
  دوستان عزیز
  لطفا به این مدرک اصلا بعنوان درامد فکر نکنید.
  من تو آزمون شهریور 91 قبول شدم. و الان که حساب کردم با هزینه ثبت نام ازمون و تسویه عضویت و دفتر الکترونیک حدود 300 تومن خرج کردم. اما دریغ از یک امضا.

 5. وفا طاهری گفت:

  محمود جان
  ما به فکر درآمد از این طریق نیستیم اما حداقل انتظار ورودی به یک صنف و پروانه اشتغال است شما حتی بدون امضا نمیتوانید خانه خود را بسازید

  اگر طرحی مجری نیز پیاده شود داستان های بیشتری نیز بوجود می آید که حتی یک مهندس نمیتواند اقدام به ساخت خانه خود نماید

 6. مهرداد گفت:

  در ازمون نظارت 22 خرداد 3 سوال از مبحت 6 سال 1385 چاپ قدیم یا ایین نامه 2800 طرح شده
  سوالات 53 و 54و58 گروه c
  درمورد ضریب بازتاب و تغییر مکان واقعی طرح و برش یا ضریب زلزله که داخل مبحت 6 جدید حذف شده
  از دوستان خواهش میکنم برای حذف این سوالات اعتراض بزنید

 7. gamefly free trial گفت:

  I think what you said was actually very logical. However,
  what about this? what if you were to create a awesome post title?
  I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, however what if you added a post title
  that makes people desire more? I mean ثبت نام یا تحریم آزمون های
  پر از اشتباه نظام مهندسی is a little vanilla.
  You might glance at Yahoo’s front page and watch how they write post titles
  to get viewers to click. You might add a video or a related picture or two to get readers excited about what you’ve
  got to say. In my opinion, it could bring your posts a little bit more interesting.

 8. gamefly free trial گفت:

  The other day, while I was at work, my sister stole
  my iPad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now
  broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 9. quest bars nutrition گفت:

  Hi would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing?

  I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog
  loads a lot quicker then most. Can you recommend a good
  internet hosting provider at a reasonable price?

  Thanks, I appreciate it!

 10. plenty of fish dating site گفت:

  Hello, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you.

ارسال دیدگاه


+ 3 = 5

Forum